معرفی ورزشگاه های میزبان جام ملت های آسیا ۲۰۱۹

کشور امارات متحده عربی بعد از تلاش های بسیار و با ارائه‌ی تضمین های لازم به کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در نهایت موفق شد میزبانی رقابت های جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ را به دست آورد. امارات متحده عربی در روزهای ۱۵ دی تا ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ (پنجم ژانویه تا اول فوریه ۲۰۱۹) در چهار شهر و هشت ورزشگاه از ۲۴ تیم حاضر در این رقابت میزبانی خواهد کرد. این کشور توانسته بود با ارائه‌ی برنامه های ورزشی و رفاهی و اقتصادی خود برای این رقابت ها، در ذهن اهالی فوتبال این باور را ایجاد کند که احتمالا بهترین جام ملت های آسیا در طول تاریخ به نام آنها ثبت خواهد شد! اما آنچه که در شرایط فعلی به نمایش در آمده است، مطابقت چندانی با تصورات قبلی ندارد و اماراتی ها به واسطه‌ی استادیوم های نه چندان با کیفیت و درخور رقابت های ارزشمندی مثل جام ملت های آسیا مورد انتقاد های زیادی قرار گرفته‌اند.

هنر و معماری آبگینه در گزارشی اختصاصی به بررسی ورزشگاه های امارات متحده عربی برای جام ملت های آسیا پرداخته است. نکته قابل توجه این است که در حالی که بزرگترین ورزشگاه میزبان این رقابت ها تنها ۴۳۰۰۰ نفر ظرفیت دارد، اکثر مسابقات با سکو های خالی از تماشاگر برگزار می‌شود و اماراتی ها حتی با بلیت رایگان و کار های تبلیغاتی بسیار نیز قادر به پر کردن ورزشگاه ها نیستند.

زاید اسپورت سیتی (ابوظبی)

استادیوم فوتبال زاید اسپورت سیتی با ۴۳۰۰۰ نفر ظرفیت بزرگ ترین ورزشگاه امارات متحده عربی است که در سال ۱۹۷۹ افتتاح شده بود و در سال ۲۰۰۹ با امکانات مدرن و معیار ‌های بین المللی مورد بازسازی قرار گرفت. مراسم افتتاحیه‌ی جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ نیز در این ورزشگاه برگزار شد.

معرفی ورزشگاه های میزبان جام ملت های آسیا 2019

محمد بن زاید (ابوظبی)

ورزشگاه محمد بن زاید یک ورزشگاه چند منظوره‌ی ورزشی است که در اختیار باشگاه الجزیره امارات قرار دارد. این ورزشگاه در سال ۱۹۸۰ با نام ورزشگاه الجزیره و با ظرفیت ۱۵۰۰۰ نفر افتتاح شد و سپس در سال ۲۰۰۹ مورد بازسازی قرار گرفت و پس از بازسازی، محمد بن زاید نام گرفت.

معرفی ورزشگاه های میزبان جام ملت های آسیا 2019

هزاع بن زاید (العین)

هزاع بن زاید یک استادیوم چند منظوره است که این ورزشگاه که در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد و همان سال به عنوان بهترین ورزشگاه جهان انتخاب شد. این ورزشگاه با ۲۵۰۰۰ نفر ظرفیت در اختیار باشگاه العین امارات است.

معرفی ورزشگاه های میزبان جام ملت های آسیا 2019

شیخ خلیفه بن زاید (العین)

شیخ خلیفه بن زاید که در سال ۱۹۹۵ با ۱۲۰۰۰ نفر ظرفیت گشایش یافت، دیگر استادیوم باشگاه العین امارات است که قدمت بیشتری نسبت به هزاع بن زاید دارد و فضایی تقریبا قدیمی دارد. این ورزشگاه به علت میزبانی جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ مورد بازسازی قرار گرفت و هم اکنون ۱۶۰۰۰ نفر گنجایش دارد.

معرفی ورزشگاه های میزبان جام ملت های آسیا 2019

 مکتوم بن راشد آل مکتوم (دبی)

این ورزشگاه که بازسازی آن در ماه اکتبر ۲۰۱۸  تکمیل و به کمیته‌ی اجرایی جام ملت‌ های آسیا ۲۰۱۹ تحویل داده شد، یک مجموعه‌ی ورزشی چند منظوره است که در اختیار باشگاه النصر امارات قرار دارد. ظرفیت این ورزشگاه ۱۲۰۰۰ نفر بود که بعد از بازسازی ظرفیت آن به ۱۵۰۰۰  افزایش یافته است.

معرفی ورزشگاه های میزبان جام ملت های آسیا 2019

آل نهیان (ابوظبی)

این ورزشگاه کوچک با ۱۲۰۰۰ نفر ظرفیت در سال ۱۹۹۵ ساخته شده است. آل نهیان محل انجام بازی های خانگی باشگاه الوحده امارات است.

معرفی ورزشگاه های میزبان جام ملت های آسیا 2019

خالد بن محمد (شارجه)

خالد بن محمد (اسپورت سیتی الشارجه) در سال ۱۹۷۴ و با ۱۲۰۰۰ نفر طرفیت افتتاح شد. این ورزشگاه به عنوان زمین خانگی باشگاه الشارجه امارات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی ورزشگاه های میزبان جام ملت های آسیا 2019

محمد بن راشد (دبی)

محمد بن راشد (آل راشد) ورزشگاه خانگی باشگاه الاهلی امارات است که ظرفیت آن با همکاری فدراسیون فوتبال این کشور از ۱۸۰۰۰ نفر به ۲۴۰۰۰ نفر افزایش پیدا کرده است.

معرفی ورزشگاه های میزبان جام ملت های آسیا 2019

گزارش اختصاصی هنر و معماری آبگینه

منبع:

آبگینه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *